Bránice a její význam v těle
06.05.2021
Bránice je sval kupolovitého tvaru rozdělující břišní a hrudní dutinu.
Upíná se z vnitřní hrany klíční kosti, spodních žeber a jde směrem dozadu k prvním bederním obratlům.
Prostupují skrz ní důležité cévy, nervy a trávicí trubice.
Hlavní nádechový sval, podílí se na napřímení trupu, hluboké stabilizaci, má významný vliv na pohyb a funkci vnitřních orgánů v dutině břišní.
S nádechem se bránice oplošťuje, klesá dolů, tvoří podtlak a plíce nasávají vzduch. Zvyšuje nitrobřišní tlak -> ❕spodní část hrudníku a břicho se rozpíná do všech směrů, předozadně i do stran.❕
Pokud nefunguje správně:
- nedostatečná stabilizace trupu
- dysfunkce pánevního dna
- špatné držení těla
- problémy s trávením - zácpy, pálení žáhy...
- přetěžování pomocných dýchacích svalů
- bolesti páteře
K dysfunkci bránice, změně dechového stereotypu a s tím spojenému oslabení hlubokého stabilizačního systému mohou například vézt nesprávné pohybové stereotypy, dlouhodobé sezení, špatné držení těla či chronický stres.
Jak zaktivovat bránici a souhru svalů hluboké stabilizace trupu .
Lze v jakékoli pozici. Při terapii většinou začínáme vleže na zádech. Pokud tělo nastavíme správně → ústní dno, bránice a pánevní dno v jedné rovině, dojde přirozeně k optimalizaci dechového stereotypu.
Dech směřujeme k pánevnímu dnu a stejnoměrně do celého svalového válce kolem břišní dutiny. Tedy do boků, zad i břicha. Nádech i výdech nosem. Ze začátku jde o vědomé dýchání, na které se musíte soustředit, časem se vše zautomatizuje. Dýchání můžete trénovat kdykoli během dne. Když sedíte, jste na procházce nebo třeba čekáte na zastávce :)
V případě pouhého nafukování a vyklenování břicha při nádechu nejde o brániční dýchání.
Neměli by se zvedat ani klíční kosti či ramena.