Hypermobilita dar nebo prokletí?
19.04.2021
O hypermobilitě mluvíme, pokud se rozsah pohybu v kloubu dostává za fyziologickou normu, souvisí i s vyšší laxitou vaziva a celkovou hypotonií. Častěji dochází u takových kloubů k bolestem, blokádám či zraněním. Bez dostatečné stabilizace tělo postupem času reaguje na nadměrnou hybnost v segmentu například vytvořením výrůstků a dochází tak k dřívějšímu opotřebování kloubů. Hypermobilita je vrozená či získaná.
Možné příčiny
- genetika
- poúrazový stav, kdy došlo k natažení nebo porušení vazivového aparátu
- neurologické onemocnění
- protahování a nepřirozené zvětšování rozsahu pohybu u sportů, kde je nutná zvýšená flexibilita.
Někdy vzniká lokální kompenzační hypermobilita -> pokud je jeden segment méně hybný, sousední naopak svou hybnost zvětší.
K lokální hypermobilitě také přispívá neustálé ,,prokřupávání,, během dne. Či časté docházení na manipulace kloubů, kdy také v mnoha případech ani nedojde k následné instruktáži, jak si dané segmenty zastabilizovat.
Hypermobilní lidé mívají tendence se do vazů zavěšovat ->hyperextenze kolen, loktů či výrazná anteverze pánve.
Svaly bývají paradoxně zkrácené a tuhé. Strečink však není vhodným řešením, rozvolněné vazivo jim umožňuje velký rozsah pohybu a k protažení ani nedojde.
V rámci terapie je na místě udržovat svaly aktivní a volit cviky pro podporu ideální svalové souhry, přispívající ke stabilizaci páteře a kloubů horních a dolních končetin. Velmi důležité je naučit vnímat, kde končí fyziologický rozsah pohybu. Vhodnou doplňkovou terapií tuhosti svalů je také využití válců a dalších pomůcek.