Dýchání nosem a jeho přínos v produkci oxidu dusnatého
Jak už jsem psala dříve, správný stereotyp dýchání je naprostým základem pro všechno, nejen pro držení těla, ale i pro spoustu procesů v něm.
Slyšeli jste už o vlivu oxidu dusnatého (NO) na naše zdraví? Právě dýchání je jeden z nejdůležitějších prvků, který udržuje jeho optimální množství v těle. Tvoří se pouze v případě, že dýcháme nosem (nádech i výdech) během jakékoli denní aktivity a ideálně i v noci ve spánku. Udržujeme tak vyvážené Ph v krvi, více okysličíme tělo a zapojíme bránici. Nos zvlhčuje a ohřívá vzduch a je také nejlepší filtr proti vdechovaným virům, bakteriím a patogenům.
Oxid dusnatý
- Označován jako molekula života
- v roce 1998 za jeho objev dostal Louis Ignarro spolu s Robertem F. Furchgottem a Feridem Muradem Nobelovu cenu za medicínu.
- Je produkován vnitřní výstelkou cév, nervovými buňkami a v zažívacím traktu.
- Rozšiřuje cévy, zlepšuje prokrvení veškerých orgánů a mozku, zpomaluje ukládání cholesterolu v cévách.
Pokud máme v těle dostatek tohoto plynu - chrání před vysokým krevním tlakem, mrtvicí, infarktem, problémy s krevním oběhem, zabraňuje tvorbě krevních sraženin, podporuje dlouhověkost, působí protizánětlivě, zlepšuje mozkovou aktivitu, posiluje imunitní systém.
Dalšími způsoby jak zvýšit množství NO v těle jsou například fyzická aktivita, saunování, pobyt na slunci a strava ( jeho tvorbu podporuje např. špenát, červená řepa, rukola...)
Co naopak snižuje produkci NO
- Kouření cigaret
- Nedostatek cvičení
- Perlivé nápoje a nekvalitní jídelníček
- Povrchové dýcháni ústy → může přispět k problémům se spánkem, ke stresu a úzkosti, obezitě, má vliv i na astma a oslabení imunity
Nic se nelze naučit ze dne na den. Proces zautomatizování může trvat i několik měsíců podle toho, jak často budete vědomě dýchat nosem. Můžete začít třeba v přírodě při procházce a postupně si dýchání častěji uvědomovat během dne.