Fyzioterapie po porodu v šestinedělí
Již pár hodin po porodu, kdy si žena odpočine, lze začít:
- S bráničním dechem až dolů do pánve. Vleže na zádech i na břiše ( v případě porodu císařským řezem na břiše podle pocitů 3.-5. den) s nastavením pánve a hrudníku paralelně vůči sobě. -> Tento dech má mimo jiné podobný efekt na zavinování dělohy jako kojení.
- S facilitací v oblasti břicha. Tonizujeme tak břišní svaly a mozek si také lépe uvědomí tuto oblast a začne tak střed těla efektivněji zapojovat.
Není třeba žádné cvičení, stačí od prvních chvil dbát na pohybové stereotypy během dne.
- Vstávání a lehání přes bok,
- Korigovaný sed a stoj
- Nehrbit se při kojení -> zaujmout pohodlnou pozici např. s využitím kojícího polštáře.
- Neohýbat se k miminku, držet páteř napřímenou atd...
Je vhodné také využití zavinování břicha a pánve do šátku jak po vaginálním, tak po porodu císařským řezem. Nejen jako vnější opory při aktivním zapojování svalů, ale lze také cítit příjemný tlak na pánevní kosti, jejichž vazy jsou po porodu citelně povolené.
Pokud jste předem zaučena do cvičení pánevního dna, můžete ke konci šestinedělí začít s jeho relaxací a aktivací.
Šestinedělí by mělo být obdobím klidu a zžívání se s miminkem, hojí se případná zranění, pečujeme o jizvu, tělo se vrací do původního stavu.
Proto pokud je to možné, nechte si s během domácnosti pomoct od rodiny a prvních 14 dní co nejvíce ležte s miminkem v posteli. Vaše pánevní dno vám jednou poděkuje. Po porodu je povolené a pokud ho v tomto povolení začněte zatěžovat, nepomůžete tím jeho regeneraci a v budoucnu s ním mohou být problémy.
Vnímejte své tělo a naslouchejte mu. Bolesti těla nebo pocit tíhy orgánů na pánevní dno jsou známkou přetížení a brzké nadměrné zátěže ‼️