Fyzioterapie v 1. trimestru
Každá budoucí maminka absolvuje vstupní vyšetření, na základě kterého poté tvoříme terapii.
Kromě cvičení je v tomto období jedna z nejdůležitějších věcí, osvojit si správně pohybové stereotypy, které můžeme trénovat kdykoli během dne.
Přirozeně posilujeme tělo tam, kde je to třeba a předcházíme bolestem plynoucích ze svalových dysbalanci.
Se zvětšujícím se bříškem také ideálním pohybem a držením těla nebudeme zvětšovat rozestup břišních svalů víc, než je nutné.
Miminku připravujeme prostor v pánvi, který potřebuje, aby mohlo zaujmout co nejlepší polohu ke svému narození.
Tyto pohybové stereotypy budou neméně důležité i po porodu, aby se svaly přirozeným způsobem opět začali zapojovat do správné fce.
Pokud ke mně žena nechodila již v období před těhotenstvím, zvu si ji většinou ke konci prvního trimestru na úvodní vyšetření. Při kterém mimo jiné kontroluji i pohybové a dechové stereotypy.
Cviky se ženě přizpůsobují individuálně. -> Proto doporučuji v době těhotenství naučit se cvičení pod dohledem fyzioterapeuta.
V žádném cviku by vám neměla vyjíždět stříška mezi přímými břišními svaly, což by bylo známkou nesprávného zapojení břišní stěny a hlubokého stabilizačního systému.
V prvním trimestru zhodnotím funkci a držení těla a na základě kineziologického rozboru tvořím terapii každé nastávající mamince na míru.