Stres
12.05.2021
Krátkodobě působící stres je přirozenou součástí života, má nabudit do akce, posiluje nás a je nám přínosem.
Dlouhodobý stres je však jedním z mnoha faktorů působících negativně na naše zdraví. Krom vlivu na celkové fungování organismu, mění i svalové napětí, držení těla, stereotyp dýchání apod.
Se stresem úzce souvisí autonomní nervový systém (ANS) tvořený sympatikem a parasympatikem, mezi kterými by měla být rovnováha. ANS je zodpovědný za fungování mnoha endokrinních a metabolických procesů.
Sympatikus připravuje tělo na boj, zvyšuje například naši tepovou frekvenci, krevní tlak, hladinu cukru v krvi. Parasympatikus působí opačně, má vliv na zklidnění a regeneraci organismu, pomáhá lepšímu trávení a vstřebávání živin. Z toho plyne, jak velký problém máme, pokud zažíváme chronický stres. Při dlouhodobém stresu má totiž převahu sympatikus.
Parasympatikus můžeme velmi dobře ovlivnit dechem. Proto jsou různé dechové techniky ideálními pomocníky, pokud cítíte stále narůstající napětí ze stresové situace. Postup je jednoduchý. Dechových cvičení je mnoho. Tady je jedno z nich:
Seďte nebo stůjte s rovnými zády tak, aby vaše pánevní dno, bránice a dno ústní byly vůči sobě paralelně. Nádech i výdech provádějte nosem, snažte se do dýchání co nejvíce zapojit bránici (jak na to jsem popisovala v minulém článku). Nádech na 2 doby, výdech na 6 dob. Provádějte 2 - 4 minuty.