Zevní rotátory kyčlí
Cvičení během terapií se inspiruje zejména motorickým vývojem dítěte zhruba do 1,5 roku. Vysoký šikmý sed a zpětná fáze rytíře jsou pozice, které mimo jiné pracují se zevními rotátory kyčlí. Využívá se excentrické kontrakce, kdy je sval v protažení a současně pracuje. Tyto svaly bývají dost často slabé a současně zkrácené, takže se věnujeme oběma těmto složkám při jediném cviku.
Pokud jsou svaly okolo kyčlí v dysbalanci, může docházet k utlačení sedacího nervu, mají vliv například i na stabilitu pánve a centraci kyčlí, kolen i kotníků. Jakmile je zapojíme, chodidla i kolena se nám srovnají do správného nastavení.
Posilují se i ve vyšších pozicích, jako je hluboký dřep, výpad apod. Ale tam jim mohou pomoci i další svaly. Abychom je však objevili, uvědomili si, kde je vlastně máme, je ze začátku lepší, začít v pozicích nižších.
Během života se nám zevní rotátory postupně oslabují. Má to mnoho příčin. Jedna je třeba ta, že si ulehčujeme pohyb ohýbáním v páteři, místo aby pohyb probíhal překlopením se v kyčlích s napřímenou páteří, tak jak to vidíme u dětí.